Eaton XTAE095FS1A070
SKU: CS5003065MPN: XTAE095FS1A070Alternate Part #: 3-1832-193BUPC/EAN: 786685214030
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,Side-mounted,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO-1NC,F frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 50-70 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003065 |
|---|---|
| MPN | XTAE095FS1A070 |
| Alternate Part # | 3-1832-193B |
| UPC/EAN | 786685214030 |

