Eaton XTAE080F00TD035
SKU: CS5003041MPN: XTAE080F00TD035Alternate Part #: 3-1832-016AUPC/EAN: 782116947058
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,24-27 Vdc,0NO-0NC,F frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003041 |
|---|---|
| MPN | XTAE080F00TD035 |
| Alternate Part # | 3-1832-016A |
| UPC/EAN | 782116947058 |
