Eaton XTAE080F00F035
SKU: CS5003030MPN: XTAE080F00F035UPC/EAN: 782116946976
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,230 V 50 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003030 |
|---|---|
| MPN | XTAE080F00F035 |
| UPC/EAN | 782116946976 |
