Eaton XTAE080F00E070
SKU: CS5003027MPN: XTAE080F00E070Alternate Part #: 3-1832-047BUPC/EAN: 786685474335
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,208 V 60 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 50-70 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003027 |
|---|---|
| MPN | XTAE080F00E070 |
| Alternate Part # | 3-1832-047B |
| UPC/EAN | 786685474335 |
