Eaton XTAE080FS1T100
SKU: CS5003006MPN: XTAE080FS1T100Alternate Part #: 3-1832-180BUPC/EAN: 786685213903
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,Side-mounted,24 V 50/60 Hz,1NO-1NC,F frame,90 mm,70-100 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 70-100 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003006 |
|---|---|
| MPN | XTAE080FS1T100 |
| Alternate Part # | 3-1832-180B |
| UPC/EAN | 786685213903 |

