Eaton XTAE080FS1B035
SKU: CS5002991MPN: XTAE080FS1B035Alternate Part #: 3-1832-164BUPC/EAN: 786685213743
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,Side-mounted,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NO-1NC,F frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002991 |
|---|---|
| MPN | XTAE080FS1B035 |
| Alternate Part # | 3-1832-164B |
| UPC/EAN | 786685213743 |

