Eaton XTAE065D00Y010
SKU: CS5002958MPN: XTAE065D00Y010Alternate Part #: 3-1822-210BUPC/EAN: 782116868711
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,48 V 50 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002958 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00Y010 |
| Alternate Part # | 3-1822-210B |
| UPC/EAN | 782116868711 |
