Eaton XTAE065D00A010
SKU: CS5002770MPN: XTAE065D00A010Alternate Part #: 3-1822-190BUPC/EAN: 782116867516
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002770 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00A010 |
| Alternate Part # | 3-1822-190B |
| UPC/EAN | 782116867516 |
