Eaton XTAE050D00AD3E075
SKU: CS5002547MPN: XTAE050D00AD3E075UPC/EAN: 786685088044
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,110-130 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,15-75 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 15-75 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002547 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00AD3E075 |
| UPC/EAN | 786685088044 |
