Eaton XTAE050D00BD3E075
SKU: CS5002567MPN: XTAE050D00BD3E075UPC/EAN: 786685088167
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,200-240 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,15-75 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 200-240 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 15-75 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002567 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00BD3E075 |
| UPC/EAN | 786685088167 |
