Eaton XTAE050DS1A5G045
SKU: CS5002523MPN: XTAE050DS1A5G045Alternate Part #: 3-2591-144AUPC/EAN: 786685417950
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,Side-mounted,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,9-45 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |