Eaton XTAE040D00A5E045
SKU: CS5002364MPN: XTAE040D00A5E045Alternate Part #: 3-2591-001AUPC/EAN: 786685417745
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |