Eaton XTAE032C10T2P4
SKU: CS5002244MPN: XTAE032C10T2P4Alternate Part #: 3-1812-1465AUPC/EAN: 782116864140
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,24 V 50/60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002244 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10T2P4 |
| Alternate Part # | 3-1812-1465A |
| UPC/EAN | 782116864140 |

