Eaton XTAE032C01U2P4
SKU: CS5001860MPN: XTAE032C01U2P4Alternate Part #: 3-1812-1194AUPC/EAN: 782116861804
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,24 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001860 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01U2P4 |
| Alternate Part # | 3-1812-1194A |
| UPC/EAN | 782116861804 |
