Eaton XTAE032C10B5E005
SKU: CS5001999MPN: XTAE032C10B5E005Alternate Part #: 3-2590-979AUPC/EAN: 786685421681
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001999 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10B5E005 |
| Alternate Part # | 3-2590-979A |
| UPC/EAN | 786685421681 |



