Eaton XTAE018C01B5E005
SKU: CS4999992MPN: XTAE018C01B5E005Alternate Part #: 3-2590-011AUPC/EAN: 786685420080
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999992 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01B5E005 |
| Alternate Part # | 3-2590-011A |
| UPC/EAN | 786685420080 |


