Eaton XTAE032C01W2P4
SKU: CS5001896MPN: XTAE032C01W2P4Alternate Part #: 3-1812-1195AUPC/EAN: 782116861934
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001896 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01W2P4 |
| Alternate Part # | 3-1812-1195A |
| UPC/EAN | 782116861934 |

