Eaton XTAE025C10TD2P4
SKU: CS5001398MPN: XTAE025C10TD2P4Alternate Part #: 3-1812-920AUPC/EAN: 782116859030
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,24-27 Vdc,1NO,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001398 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10TD2P4 |
| Alternate Part # | 3-1812-920A |
| UPC/EAN | 782116859030 |


