Eaton XTAE025C01TD004
SKU: CS5000983MPN: XTAE025C01TD004Alternate Part #: 3-1812-668AUPC/EAN: 782116856367
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,24-27 Vdc,1NC,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000983 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01TD004 |
| Alternate Part # | 3-1812-668A |
| UPC/EAN | 782116856367 |

