Eaton XTAE025C10A3EP05
SKU: CS5001132MPN: XTAE025C10A3EP05Alternate Part #: 3-2369-316AUPC/EAN: 786685168913
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |