Eaton XTAE025C01G3E005
SKU: CS5000867MPN: XTAE025C01G3E005Alternate Part #: 3-2369-253AUPC/EAN: 786685168289
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |