Eaton XTAE018C10G3E005
SKU: CS5000469MPN: XTAE018C10G3E005Alternate Part #: 3-2369-148AUPC/EAN: 786685167237
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |