Eaton XTAE025C01G032
SKU: CS5000862MPN: XTAE025C01G032Alternate Part #: 3-1812-765AUPC/EAN: 782116855544
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000862 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01G032 |
| Alternate Part # | 3-1812-765A |
| UPC/EAN | 782116855544 |


