Eaton XTAE018C10G024
SKU: CS5000464MPN: XTAE018C10G024Alternate Part #: 3-1812-492AUPC/EAN: 782116853052
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000464 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10G024 |
| Alternate Part # | 3-1812-492A |
| UPC/EAN | 782116853052 |


