Eaton XTAE025C01F024
SKU: CS5000843MPN: XTAE025C01F024Alternate Part #: 3-1812-743AUPC/EAN: 782116855407
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,230 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000843 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01F024 |
| Alternate Part # | 3-1812-743A |
| UPC/EAN | 782116855407 |


