Eaton XTAE018C10WD024
SKU: CS5000650MPN: XTAE018C10WD024Alternate Part #: 3-1812-503AUPC/EAN: 782116854219
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,1NO,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000650 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10WD024 |
| Alternate Part # | 3-1812-503A |
| UPC/EAN | 782116854219 |




