Eaton XTAE018C01WD024
SKU: CS5000263MPN: XTAE018C01WD024Alternate Part #: 3-1812-251AUPC/EAN: 782116851812
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,1NC,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000263 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01WD024 |
| Alternate Part # | 3-1812-251A |
| UPC/EAN | 782116851812 |



