Eaton XTAE018C10TDP60
SKU: CS5000577MPN: XTAE018C10TDP60Alternate Part #: 3-1812-332AUPC/EAN: 782116853915
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24-27 Vdc,1NO,C frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000577 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10TDP60 |
| Alternate Part # | 3-1812-332A |
| UPC/EAN | 782116853915 |


