Eaton XTAE018C01TD001
SKU: CS5000191MPN: XTAE018C01TD001Alternate Part #: 3-1812-101AUPC/EAN: 782116851409
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24-27 Vdc,1NC,C frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000191 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01TD001 |
| Alternate Part # | 3-1812-101A |
| UPC/EAN | 782116851409 |


