Eaton XTAE018C01GP40
SKU: CS5000070MPN: XTAE018C01GP40Alternate Part #: 3-1812-051AUPC/EAN: 782116850709
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,0.24-0.40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.24-0.40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000070 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01GP40 |
| Alternate Part # | 3-1812-051A |
| UPC/EAN | 782116850709 |



