Eaton XTAE018C10D3E005
SKU: CS5000417MPN: XTAE018C10D3E005Alternate Part #: 3-2369-138AUPC/EAN: 786685167138
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000417 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10D3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-138A |
| UPC/EAN | 786685167138 |


