Eaton XTAE018C01D3E005
SKU: CS5000031MPN: XTAE018C01D3E005Alternate Part #: 3-2369-033AUPC/EAN: 786685166087
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |