Eaton XTAE018C10A3E008
SKU: CS5000335MPN: XTAE018C10A3E008Alternate Part #: 3-2369-109AUPC/EAN: 786685070001
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |