Eaton XTAE018C01G1P6
SKU: CS5000078MPN: XTAE018C01G1P6Alternate Part #: 3-1812-114AUPC/EAN: 782116850662
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000078 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01G1P6 |
| Alternate Part # | 3-1812-114A |
| UPC/EAN | 782116850662 |



