Eaton XTAE018C01B1P6
SKU: CS4999985MPN: XTAE018C01B1P6Alternate Part #: 3-1812-108AUPC/EAN: 782116849949
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999985 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01B1P6 |
| Alternate Part # | 3-1812-108A |
| UPC/EAN | 782116849949 |


