Eaton XTAE007B01GP40
SKU: CS4997231MPN: XTAE007B01GP40Alternate Part #: 3-1802-051AUPC/EAN: 782116831623
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.24-0.40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.24-0.40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997231 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01GP40 |
| Alternate Part # | 3-1802-051A |
| UPC/EAN | 782116831623 |



