Eaton XTAE015B10W010
SKU: CS4999889MPN: XTAE015B10W010Alternate Part #: 3-1802-1846AUPC/EAN: 782116849314
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |