Eaton XTAE015B01W010
SKU: CS4999508MPN: XTAE015B01W010Alternate Part #: 3-1802-1594AUPC/EAN: 782116846795
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999508 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01W010 |
| Alternate Part # | 3-1802-1594A |
| UPC/EAN | 782116846795 |


