Eaton XTAE015B01T5G005
SKU: CS4999464MPN: XTAE015B01T5G005Alternate Part #: 3-2589-922AUPC/EAN: 786685419657
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T5,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999464 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01T5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-922A |
| UPC/EAN | 786685419657 |



