Eaton XTAE012B10T5G005
SKU: CS4999084MPN: XTAE012B10T5G005Alternate Part #: 3-2589-748AUPC/EAN: 786685419411
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T5,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50/60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999084 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10T5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-748A |
| UPC/EAN | 786685419411 |


