Eaton XTAE015B01T3EP05
SKU: CS4999456MPN: XTAE015B01T3EP05Alternate Part #: 3-2235-2591AUPC/EAN: 786685047423
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T3,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999456 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01T3EP05 |
| Alternate Part # | 3-2235-2591A |
| UPC/EAN | 786685047423 |

