Eaton XTAE015B01B5E1P6
SKU: CS4999230MPN: XTAE015B01B5E1P6Alternate Part #: 3-2589-907AUPC/EAN: 786685419565
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999230 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01B5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2589-907A |
| UPC/EAN | 786685419565 |


