Eaton XTAE015B01A5G020
SKU: CS4999192MPN: XTAE015B01A5G020Alternate Part #: 3-2589-906AUPC/EAN: 786685419558
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999192 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01A5G020 |
| Alternate Part # | 3-2589-906A |
| UPC/EAN | 786685419558 |



