Eaton XTAE012B10A5G020
SKU: CS4998812MPN: XTAE012B10A5G020Alternate Part #: 3-2589-732AUPC/EAN: 786685419312
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998812 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10A5G020 |
| Alternate Part # | 3-2589-732A |
| UPC/EAN | 786685419312 |

