Eaton XTAE012B01W006
SKU: CS4998746MPN: XTAE012B01W006Alternate Part #: 3-1802-1069AUPC/EAN: 782116841745
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998746 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01W006 |
| Alternate Part # | 3-1802-1069A |
| UPC/EAN | 782116841745 |

