Eaton XTAE012B01W006
SKU: CS4998746MPN: XTAE012B01W006Alternate Part #: 3-1802-1069AUPC/EAN: 782116841745
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |