Eaton XTAE012B01P001
SKU: CS4998613MPN: XTAE012B01P001Alternate Part #: 3-1802-979AUPC/EAN: 782116841004
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,380 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998613 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01P001 |
| Alternate Part # | 3-1802-979A |
| UPC/EAN | 782116841004 |
