Eaton XTAE012B01C3E005
SKU: CS4998487MPN: XTAE012B01C3E005Alternate Part #: 3-2235-1793AUPC/EAN: 786685039442
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |