Eaton XTAE009B10C3E005
SKU: CS4998123MPN: XTAE009B10C3E005Alternate Part #: 3-2235-1373AUPC/EAN: 786685035246
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998123 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10C3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-1373A |
| UPC/EAN | 786685035246 |
