Eaton XTAE009B10Y010
SKU: CS4998384MPN: XTAE009B10Y010Alternate Part #: 3-1802-861AUPC/EAN: 782116839483
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,48 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998384 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10Y010 |
| Alternate Part # | 3-1802-861A |
| UPC/EAN | 782116839483 |
