Eaton XTAE009B10Y006
SKU: CS4998383MPN: XTAE009B10Y006Alternate Part #: 3-1802-840AUPC/EAN: 782116839476
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,48 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998383 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10Y006 |
| Alternate Part # | 3-1802-840A |
| UPC/EAN | 782116839476 |
